Terapide İkram Edilen ‘‘Kış Çayı’’

Güncelleme tarihi: 17 Eki 2020

Kış mevsimiyle aram pek iyi değildir. Hayatım bir süreliğine çevrimdışı oluyor da diyebilirim aslında. Mutsuz, evden dışarı çıkmak istemeyen bir halde buluyorum kendimi. Fakat kışın tamamı evde geçemiyor tabii ki. O soğukla yüzleşmek gerekiyor çoğu zaman. Hayatın devam ediyor oluşu, savunmasız, mutsuz yanlarıyla bizi kucaklıyor. Yani o sevilmeyen soğuk havayla bedenimiz bir şekilde temas ediyor.


Fakat kışın güzel yanları da var elbette, o kadar da haksızlık etmeyelim. Dışarıdaki soğuktan sonra sıcak bir mekana girmiş olmak bana derin bir nefes aldırırken, bir yandan da kendimi güvende hissediyorum. Dışarıda soğuk bir hava, içeride beni koruyan bir sıcak ve tabii ki neredeyse her yerde benimle olan kış çayım. Bu üçü bir arada olduğu zaman benden huzurlusu yok.


Gittiğim her yerde gözüm hep aynı şeyi arıyor, ‘Kış Çayı’. Çok mu seviyorum acaba kış çayını? Çok mu lezzetli buluyorum tadını? Hayır, aksine acı geliyor kimi zaman. Bitiremediğim de oluyor. Yarım bırakıyorum, tadı rahatsız ediyor çünkü.


Her içişim de tadını farklı buluyorum. Kimi zaman aroması lezzetli, kimi zaman ekşi, kimi zamansa acı oluyor. Çünkü demliğin içindeki bitkilerin türü, miktarı, çeşitliliği farklılık gösterebiliyor. Bir de demlenme süresi değişince haliyle tadı her seferinde farklı oluyor. Çok bekleyince acı geliyor mesela. İçmesi zorlaşıyor. O yüzden, bekleme süresini göz kararı belirliyorum. Zamanını ‘zamanla’ öğreniyorum.


Terapi de buna benziyor. O da zorlu bir kış mevsiminde bize ikram edilen ‘Kış Çayı’ gibi. Dışarıda rüzgar esiyor, kar yağıyor, şiddetli bir fırtına var ve çok üşütüyor.


Ama o odaya girdiğimiz zaman derin bir nefes alabiliyoruz. Pencereden baktığımız zaman karı, yağmuru, fırtınayı görebiliyoruz. Ki zaten çoğu zaman ‘Bugün havalar nasıl?’ sorusuna cevap arıyoruz.


Bu süre zarfında elimizde bir bardak kış çayı oluyor. Onu yudumlayarak anlatıyoruz hava durumunu. Kimi zaman acı geliyor, yarım bırakıyoruz o günlük. Yüzümüze bıraktığı rahatsızlık ifadesiyle ayrılıyoruz o odandan. Kimi zaman tam istediğimiz gibi oluyor tadı, o günü kocaman bir tebessümle bitiyoruz. Kimi zaman ekşi, kimi zamansa tamamen tatsız oluyor. Ama biliyoruz ki, kış çayı bize iyi geliyor. İkram ediliş şekli, ikram edildiği yer ve iki kişinin kurmuş olduğu ilişkinin kattığı sıcaklık, kış çayını içme isteği uyandırıyor.

Acı geldiğinde bir daha içmeyeceğim demiyor mesela. Belki o günkü çayının içinde en sevmediği bitkilerin aroması fazlaydı ve rahatsız etti. Belki de fazla demlenmişti, içemedi. Fakat o an tadı iyi gelmese de, kendisinde bıraktığı hissi öğrenmiş oldu.


Evet, terapide olan şey tam olarak bu. Her seans ağzında en sevdiğin tadla ayrılamazsın o odadan. Çünkü terapinin amacı bu değildir. Her daim seni mutlu edeceğim güvencesi vermez. Acıyı da tadarsın, ekşiyi de. Tatlı olan günlerde vardır elbette. Her haliyle kucaklarsın onu. Sana, tattığın her bir yudumu sahiplenebilme alanı açar. Bunlar benim ‘gerçeğim’ diyebilmeni sağlar.


Kış çayı sensin. Her bir aroması senin deneyimlerin, duyguların. Seni sen yapan her şey var onun içinde. Onları konuşmak sana iyi geldiği için tadını sevmediğin günler olsa dahi o çayı içersin. Bilirsin ki, acı gelmesinin sebebi yıllardır içinde demlenmesi. Görmekten, konuşmaktan hoşlanmadığın gerçeklerin vardır içinde. Elbette içerken acı gelir. Ama demliğin içi boşaldığında, yalnızca sana kattıkları kalır geriye.


Dışarıdaki soğuktan korur çünkü. Savunmasız bırakan şeylere karşı güçlü kılar seni. Beden her zaman soğukla temas eder. O soğuk hiç bitmez. Dönem dönem varlığını hissettirir. Fakat temas ettiğin soğuktan ne derece etkileneceğine sen karar verirsin. Ondan korunabileceğin koşulları sen belirlemelisin. Bu yüzden, ‘Kış Çayı’ ısınabildiğin bir yer bulduğun zaman her aromasıyla iyi gelir.


Denemekte fayda var.

Şimdiden afiyet olsun. :)

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Sporla Gelen Sağlık

Hemen hemen hepimiz bir doktora muayane olduğumuzda “yürüyüşlere çıkın, haftada birkaç gün egzersiz yapın, sporu hayatınıza katın” sözlerini de ilaçlarımızla beraber doktorumuzdan reçete olarak almışı