Biz Kimiz?

sare2.png

Psikolog 

Sare Aşlamacı

Psikoloji okumaya başlamak da, İstanbul'da yaşamak da benim hayatımda önemli kırılma noktaları olduğu için bu yazıya bunlara değinerek başlamayı seçtim. Kitapları, yazarak kendimi ifade etmeyi ilkokul yıllarımdan beri çok sevsem de; tiyatroya, sinemaya, müziğe kısacası sanatın farklı alanlarına ilgimi besleyen İstanbul'un bu alanlardaki çeşitliliği oldu.

Victor Frankl'ın "İnsanın Anlam Arayışı" kitabının  adının kendi hikayemin de başlığında yazdığına inanıyorum ve içinden geçtiğim süreçlerde, sevinçlerde olduğu kadar acılarda; umutlarda olduğu kadar kaygılarda da mevcut anlamların peşine düşmeye gayret ediyorum. Recover Oneself'te paylaşacaklarımın da, öncelikle bu gayret adına kendimi disipline etmek için kaleme aldığım yazılar olduğunu söylemeliyim. Umarım bu yazılar, sizlerin hikayesinde de yankılarını bulurlar.

"Ben kimim?" sorusuna daim cevap aramaya çalışırken bu metni yazmak zor olsa da, hepimize geride anlamlı bir hayat bırakabilmeyi diliyorum.

elif3.png

Psikolog Elif Aksoy

Yazarak kendimi, kendime ifade etme isteğimi bundan iki yıl önce, 'İçeriden göremediklerimi dışarıdan izleyebilmek adına.' diyerek not etmiştim. Hikayemi kendime bıraktığım notlar ile tanıyorum ve aynı zamanda onu yine ben yazıyorum. Bu içsel yolculuğumu, farkındalık boyutunda hayatıma katan ise son yılımın içerisinde olduğum bölümüm Psikoloji. Bu süreç içerisinde birçok Elif ile tanıştım ve bunun en büyük yardımcısı ise sanattı. Tarkovski'nin, 'Dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır.' cümlesinde ki anlam ile kendimde var olanı Recover Oneself'e aktarıyorum. Bunu yaptığım alanlardan biri ise 'Müziğin Bencesi' başlığı altında paylaştığım yazılarım ve diğerleri. Kendime yeni yeni kültürler, insanlar, yani hikayeler katabildiğim bir hayat diliyorum.

Elif'e not, 'Ne kadar çoksan o kadar azsın, unutma.'